wiih logo

WOJEWÓDZKI INSPEKTORAT INSPEKCJI HANDLOWEJ
W WARSZAWIE

Stały Sąd Polubowny

INFORMACJE OGÓLNE

Stały Sąd Polubowny:

  • rozpatruje spory o prawa majątkowe wynikłe z umów zawartych między konsumentami a przedsiębiorcami (m.in. z umów sprzedaży np. obuwia, sprzętu AGD, RTV, zabawek, żywności, ale też i usług np. remontowo-budowlanych).
  • rozpatruje najczęściej spory drobne, choć istotne z punktu widzenia kupującego, które nie zawsze opłaca się kierować do sądu powszechnego.

Stały Sąd Polubowny nie jest właściwy w sprawach zastrzeżonych dla innych Sądów Polubownych działających przy  podmiotach sektorowych, m.in. w sprawach bankowych, ubezpieczeniowych, telekomunikacyjnych czy pocztowych.

Stały Sąd Polubowny działa na podstawie i w oparciu o:

  • umowę o zorganizowanie stałego sądu polubownego,
  • ustawę z dnia 15 grudnia 2000r. o Inspekcji Handlowej (tj. Dz.U. z 2024r. poz. 312),
  • rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 6 lipca 2017r. w sprawie określenia regulaminu organizacji i działania stałych sądów polubownych przy wojewódzkich inspektorach inspekcji handlowej  (Dz.U. z 2017r. poz. 1356),
  • ustawę z dnia 17 listopada 1964r. Kodeks postępowania cywilnego (tj. Dz.U. z 2023r. poz. 1550, ze zm.).

Sąd polubowny wydaje rozstrzygnięcia w trzyosobowych składach, przy czym rozstrzygnięcia zapadają w taki sposób, że zapewnia się równą liczbę osób reprezentujących interesy konsumentów oraz osób reprezentujących interesy przedsiębiorców.

Językiem, w którym można składać wnioski o wszczęcie postępowania przed Stałym Sądem Polubownym oraz językiem w jakim jest prowadzone postępowanie jest język polski.

Warunkiem rozpoznania sprawy przed stałym sądem polubownym jest zgoda obu stron sporu na jego rozstrzygnięcie przez ten sąd. Udział w rozprawie przed SSP ma charakter dobrowolny i sąd nie może w żaden sposób wpływać na strony postępowania, aby taką zgodę wyraziły.

Strony mają możliwość wycofania się z postępowania przed Sądem Polubownym na każdym etapie. Postępowanie jest bezpłatne, strona sporu może jednak zostać obciążona kosztami powołania
 w toku postępowania rzeczoznawcy w przypadku uznania roszczeń za niezasadne.

Wynik postępowania może mieć charakter:

  • ugody zawartej przed zakończeniem postępowania w toku postępowania wstępnego,
  • ugody zawartej przed sądem albo
  • wyroku stałego sądu polubownego.

Postępowanie i jego ustalenia mają charakter wiążący pod warunkiem uzyskania klauzuli wykonalności pod zawartą ww. ugodą albo wyrokiem.

Kontakt

Dojazd