Strona g³ówna Strona g³ówna
RSS
Strona g³ówna
Mapa strony
e Formularz
Wersja angielska
BIP
    rozmiar czcionki A A A Wersja kontrastowa


Ustawa

 

Ustawa z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach  (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1123)

ustawa weszła w życie 6 września 2015 r.

(wersja pdf - tutaj)

Art. 1

Ustawa okreÅ›la zasady skÅ‚adania i rozpatrywania petycji oraz sposób postÄ™powania organów w sprawach dotyczÄ…cych petycji.

Art. 2

1. Petycja może być zÅ‚ożona przez osobÄ™ fizycznÄ…, osobÄ™ prawnÄ…, jednostkÄ™ organizacyjnÄ… niebÄ™dÄ…cÄ… osobÄ… prawnÄ… lub grupÄ™ tych podmiotów, zwanÄ… dalej „podmiotem wnoszÄ…cym petycjÄ™”, do organu wÅ‚adzy publicznej, a także do organizacji lub instytucji spoÅ‚ecznej w zwiÄ…zku z wykonywanymi przez niÄ… zadaniami zleconymi z zakresu administracji publicznej.

2. Petycja może być złożona w interesie:

1)  publicznym;

2)  podmiotu wnoszÄ…cego petycjÄ™;

3)  podmiotu trzeciego, za jego zgodÄ….

3. Przedmiotem petycji może być żądanie, w szczególnoÅ›ci, zmiany przepisów prawa, podjÄ™cia rozstrzygniÄ™cia lub innego dziaÅ‚ania w sprawie dotyczÄ…cej podmiotu wnoszÄ…cego petycjÄ™, życia zbiorowego lub wartoÅ›ci wymagajÄ…cych szczególnej ochrony w imiÄ™ dobra wspólnego, mieszczÄ…cych siÄ™ w zakresie zadaÅ„ i kompetencji adresata petycji.

Art. 3

O tym, czy pismo jest petycją, decyduje treść żądania, a nie jego forma zewnętrzna.

Art. 4 

1. PetycjÄ™ skÅ‚ada siÄ™ w formie pisemnej albo za pomocÄ… Å›rodków komunikacji elektronicznej.

2. Petycja powinna zawierać:

1)  oznaczenie podmiotu wnoszÄ…cego petycjÄ™; jeżeli podmiotem wnoszÄ…cym petycjÄ™ jest grupa podmiotów, w petycji należy wskazać oznaczenie każdego z tych podmiotów oraz osobÄ™ reprezentujÄ…cÄ… podmiot wnoszÄ…cy petycjÄ™;

2)  wskazanie miejsca zamieszkania albo siedziby podmiotu wnoszÄ…cego petycjÄ™ oraz adresu do korespondencji; jeżeli podmiotem wnoszÄ…cym petycjÄ™ jest grupa podmiotów, w petycji należy wskazać miejsce zamieszkania lub siedzibÄ™ każdego z tych podmiotów;

3)  oznaczenie adresata petycji;

4)  wskazanie przedmiotu petycji.

3. Petycja może zawierać zgodÄ™ na ujawnienie na stronie internetowej podmiotu rozpatrujÄ…cego petycjÄ™ lub urzÄ™du go obsÅ‚ugujÄ…cego danych osobowych podmiotu wnoszÄ…cego petycjÄ™ lub podmiotu, o którym mowa w art. 5 ust. 1.

4. Petycja skÅ‚adana w formie pisemnej powinna być podpisana przez podmiot wnoszÄ…cy petycjÄ™, a jeżeli podmiotem wnoszÄ…cym petycjÄ™ nie jest osoba fizyczna lub gdy petycjÄ™ wnosi grupa podmiotów - przez osobÄ™ reprezentujÄ…cÄ… podmiot wnoszÄ…cy petycjÄ™.

5. Petycja skÅ‚adana za pomocÄ… Å›rodków komunikacji elektronicznej może być opatrzona bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu oraz powinna zawierać także adres poczty elektronicznej podmiotu wnoszÄ…cego petycjÄ™.

Art. 5

1. Petycja składana w interesie podmiotu trzeciego zawiera także imię i nazwisko albo nazwę, miejsce zamieszkania albo siedzibę oraz adres do korespondencji lub adres poczty elektronicznej tego podmiotu.

2. Podmiot, o którym mowa w ust. 1, wyraża zgodÄ™ na zÅ‚ożenie w jego interesie petycji w formie pisemnej albo za pomocÄ… Å›rodków komunikacji elektronicznej. Zgoda jest doÅ‚Ä…czana do petycji.

3. W razie powstania wÄ…tpliwoÅ›ci co do istnienia lub zakresu zgody, o której mowa w ust. 2, adresat petycji może, w terminie 30 dni od dnia zÅ‚ożenia petycji, zwrócić siÄ™ do podmiotu, w interesie którego petycja jest skÅ‚adana, o potwierdzenie zgody w terminie 14 dni z pouczeniem, że w przypadku braku takiego potwierdzenia petycja nie bÄ™dzie rozpatrzona. Potwierdzenie zgody nastÄ™puje w formie, o której mowa w ust. 2.

Art. 6

1. Adresat petycji, który jest niewÅ‚aÅ›ciwy do jej rozpatrzenia, przesyÅ‚a jÄ… niezwÅ‚ocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od dnia jej zÅ‚ożenia, do podmiotu wÅ‚aÅ›ciwego do rozpatrzenia petycji, zawiadamiajÄ…c o tym równoczeÅ›nie podmiot wnoszÄ…cy petycjÄ™.

2. Jeżeli petycja dotyczy kilku spraw podlegajÄ…cych rozpatrzeniu przez różne podmioty, adresat petycji rozpatruje jÄ… w zakresie należącym do jego wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci oraz przekazuje jÄ… niezwÅ‚ocznie, nie później jednak niż w terminie, o którym mowa w ust. 1, do pozostaÅ‚ych wÅ‚aÅ›ciwych podmiotów, zawiadamiajÄ…c o tym równoczeÅ›nie podmiot wnoszÄ…cy petycjÄ™.

Art. 7

1. Jeżeli petycja nie speÅ‚nia wymogów, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1 lub 2 pozostawia siÄ™ jÄ… bez rozpatrzenia.

2. Jeżeli petycja, nie speÅ‚nia wymogów okreÅ›lonych w art. 4 ust. 1, ust. 2 pkt 3 lub 4 lub art. 5 ust. 1 lub 2, podmiot wÅ‚aÅ›ciwy do rozpatrzenia petycji wzywa, w terminie 30 dni od dnia zÅ‚ożenia petycji, podmiot wnoszÄ…cy petycjÄ™ do uzupeÅ‚nienia lub wyjaÅ›nienia treÅ›ci petycji w terminie 14 dni z pouczeniem, że petycja, której treść nie zostanie uzupeÅ‚niona lub wyjaÅ›niona, nie bÄ™dzie rozpatrzona.

Art. 8

1. Na stronie internetowej podmiotu rozpatrujÄ…cego petycjÄ™ lub urzÄ™du go obsÅ‚ugujÄ…cego niezwÅ‚ocznie zamieszcza siÄ™ informacjÄ™ zawierajÄ…cÄ… odwzorowanie cyfrowe (skan) petycji, datÄ™ jej zÅ‚ożenia oraz - w przypadku wyrażenia zgody, o której mowa w art. 4 ust. 3 - imiÄ™ i nazwisko albo nazwÄ™ podmiotu wnoszÄ…cego petycjÄ™ lub podmiotu, w interesie którego petycja jest skÅ‚adana.

2. Informacja, o której mowa w ust. 1, jest niezwÅ‚ocznie aktualizowana o dane dotyczÄ…ce przebiegu postÄ™powania, w szczególnoÅ›ci dotyczÄ…ce zasiÄ™ganych opinii, przewidywanego terminu oraz sposobu zaÅ‚atwienia petycji.

Art. 9

1. Petycja złożona do Sejmu lub Senatu jest rozpatrywana przez te organy, chyba że w Regulaminie Sejmu lub Regulaminie Senatu zostanie wskazany organ wewnętrzny właściwy w tym zakresie.

2. Petycja złożona do organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego jest rozpatrywana przez ten organ, chyba że w statucie tej jednostki zostanie wskazany organ wewnętrzny tego organu stanowiącego właściwy w tym zakresie.

Art. 10

1. Petycja powinna być rozpatrzona bez zbÄ™dnej zwÅ‚oki, jednak nie później niż w terminie 3 miesiÄ™cy od dnia jej zÅ‚ożenia.

2. W przypadku, o którym mowa w art. 6 oraz art. 7 ust. 2, termin na rozpatrzenie petycji liczy siÄ™ odpowiednio od dnia otrzymania petycji przez wÅ‚aÅ›ciwy podmiot albo od dnia uzupeÅ‚nienia lub wyjaÅ›nienia treÅ›ci petycji.

3. W przypadku wystÄ…pienia okolicznoÅ›ci niezależnych od podmiotu rozpatrujÄ…cego petycjÄ™ uniemożliwiajÄ…cych rozpatrzenie petycji w terminie, o którym mowa w ust. 1, termin ten ulega przedÅ‚użeniu, nie dÅ‚użej jednak niż do 3 miesiÄ™cy, liczÄ…c od upÅ‚ywu terminu, o którym mowa w ust. 1.

Art. 11

1. Jeżeli w ciągu miesiąca od otrzymania petycji przez podmiot właściwy do rozpatrzenia petycji składane są dalsze petycje dotyczące tej samej sprawy, podmiot właściwy do rozpatrzenia petycji może zarządzić łączne rozpatrywanie petycji (petycja wielokrotna).

2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, na stronie internetowej podmiotu wÅ‚aÅ›ciwego do rozpatrzenia petycji lub urzÄ™du go obsÅ‚ugujÄ…cego ogÅ‚asza siÄ™ okres oczekiwania na dalsze petycje nie dÅ‚uższy niż 2 miesiÄ…ce, liczÄ…c od dnia ogÅ‚oszenia. Termin rozpatrzenia petycji wielokrotnej liczy siÄ™ od dnia upÅ‚ywu okresu, o którym mowa w zdaniu poprzednim.

3. Jeżeli petycja skÅ‚adajÄ…ca siÄ™ na petycjÄ™ wielokrotnÄ… nie speÅ‚nia wymogów okreÅ›lonych w art. 4 ust. 1, ust. 2 pkt 3 lub 4 lub art. 5 ust. 1 lub 2 podmiot wÅ‚aÅ›ciwy do rozpatrzenia petycji wielokrotnej na stronie internetowej, o której mowa w ust. 2, ogÅ‚asza wezwanie podmiotu wnoszÄ…cego petycjÄ™ skÅ‚adajÄ…cÄ… siÄ™ na petycjÄ™ wielokrotnÄ… do uzupeÅ‚nienia lub wyjaÅ›nienia treÅ›ci petycji w terminie 14 dni. OgÅ‚oszenie to zastÄ™puje wezwanie, o którym mowa w art. 7 ust. 2. PetycjÄ™ skÅ‚adajÄ…cÄ… siÄ™ na petycjÄ™ wielokrotnÄ…, której treść nie zostanie uzupeÅ‚niona lub wyjaÅ›niona pozostawia siÄ™ bez rozpatrzenia.

4. Na stronie internetowej, o której mowa w ust. 2, podmiot rozpatrujÄ…cy petycjÄ™ ogÅ‚asza sposób zaÅ‚atwienia petycji wielokrotnej. OgÅ‚oszenie to zastÄ™puje zawiadomienie, o którym mowa w art. 13 ust. 1.

Art. 12

1. Podmiot wÅ‚aÅ›ciwy do rozpatrzenia petycji może pozostawić bez rozpatrzenia petycjÄ™ zÅ‚ożonÄ… w sprawie, która byÅ‚a przedmiotem petycji już rozpatrzonej przez ten podmiot, jeżeli w petycji nie powoÅ‚ano siÄ™ na nowe fakty lub dowody nieznane podmiotowi wÅ‚aÅ›ciwemu do rozpatrzenia petycji.

2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, podmiot wÅ‚aÅ›ciwy do rozpatrzenia petycji niezwÅ‚ocznie informuje podmiot wnoszÄ…cy petycjÄ™ o pozostawieniu petycji bez rozpatrzenia i poprzednim sposobie zaÅ‚atwienia petycji.

Art. 13

1. Podmiot rozpatrujÄ…cy petycjÄ™ zawiadamia podmiot wnoszÄ…cy petycjÄ™ o sposobie jej zaÅ‚atwienia wraz z uzasadnieniem w formie pisemnej albo za pomocÄ… Å›rodków komunikacji elektronicznej.

2. Sposób zaÅ‚atwienia petycji nie może być przedmiotem skargi.

Art. 14

Podmiot wÅ‚aÅ›ciwy do rozpatrzenia petycji, a w przypadku, o którym mowa w art. 9 - Sejm, Senat lub organ stanowiÄ…cy jednostki samorzÄ…du terytorialnego, corocznie, w terminie do dnia 30 czerwca, umieszcza na swojej stronie internetowej lub stronie internetowej urzÄ™du go obsÅ‚ugujÄ…cego zbiorczÄ… informacjÄ™ o petycjach rozpatrzonych w roku poprzednim. Informacja ta zawiera w szczególnoÅ›ci dane dotyczÄ…ce liczby, przedmiotu oraz sposobu zaÅ‚atwienia petycji.

Art. 15

W zakresie nieuregulowanym w ustawie do petycji stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r. poz. 267 oraz z 2014 r. poz. 183).

Art. 16

W ustawie z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2013 r. poz. 267 oraz z 2014 r. poz. 183) art. 221 otrzymuje brzmienie:

,, Art. 221.

 § 1. Zagwarantowane każdemu w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej prawo skÅ‚adania skarg i wniosków do organów paÅ„stwowych, organów jednostek samorzÄ…du terytorialnego, organów samorzÄ…dowych jednostek organizacyjnych oraz do organizacji i instytucji spoÅ‚ecznych realizowane jest na zasadach okreÅ›lonych przepisami niniejszego dziaÅ‚u.

 § 2. Skargi i wnioski mogÄ… być skÅ‚adane do organizacji i instytucji spoÅ‚ecznych w zwiÄ…zku z wykonywanymi przez nie zadaniami zleconymi z zakresu administracji publicznej.

 § 3. Skargi i wnioski można skÅ‚adać w interesie publicznym, wÅ‚asnym lub innej osoby za jej zgodÄ…. ".

Art. 17

Ustawa wchodzi w życie po upływie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia.